TOBB SAİK uyardı: Sahte poliçelere dikkat!

TOBB SAİK Üyesi Ayhan Gençal, yabancılar için sağlık sigortası ve yeşil kart branşlarında sahte poliçelerin giderek arttığını söyledi. Komite olarak bu durumla aktif bir şekilde mücadele ettiklerini belirten Gençal, sahte poliçelerle karşılaşan acenteleri kendilerine ve ilgili birimlere bilgi vermeye çağırdı.

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Üyesi Ayhan Gençal, özellikle son bir yıldır ülkemizde ekonomik açıdan dalgalı süreçler yaşandığını belirtti. Geçen yaz aylarından itibaren döviz kurlarındaki artışların, ardından yükselen enflasyon ve kredi maliyetlerinin sigorta sektörünü de birçok açıdan olumsuz etkilediğini ifade eden Gençal, “Kurların yükselmesi ile artan araç fiyatları, yükselen kredi maliyetleri ile satışları büyük oranlarda düşürüp geriletti. Ağırlıklı olarak kaza branşında üretime sahip sigorta şirketleri ve acenteler de ciddi gelir kayıplarına uğradı. Göreve geldiğimiz 2018 Eylül ayından itibaren öncelikli gündem maddemiz olan trafik sigortasında acente komisyonlarının artırılması bu olgular doğrultusunda daha da önem kazanmıştı ve bu konuda daha önceki aylarda da takip ettiğiniz üzere ciddi çalışmalar yapıp artışı sağlamak adına konunun diğer tarafı olan kurumlarla ortak bir formül üzerinde yol aldık. 2019’un ikinci yarısına başlarken binlerce acente açısından hayati olan komisyon artışları konusunu sonuçlandırmaya çalışacağız” dedi.

‘SAHTE POLİÇELER İKİ BRANŞTA YAYGIN’

Son zamanlarda özellikle iki ayrı sigorta ürününde artarak devam eden sahte poliçeler konusunda hem vatandaşların hem de yetkililerin dikkatini çekmek isteyen Gençal, şunları söyledi: “Bunlardan ilki; düşük maliyet amaçlı olarak hem yurtiçinden hem de yakın komşu ülkelerden satın alınan yeşil kart (yurtdışında geçerli trafik sigortası) poliçeleri. Bu konuyu özellikle yaz dönemi olması nedeniyle araçla yurtdışı çıkışlarının artacağı için tekrardan hatırlatmak isteriz. İkinci ürün ise; hem sayısal açıdan hem de ürünün içeriği açısından vahim olan sahte olarak yapılan yabancı sağlık sigorta poliçeleri.”

Ülkemizde çalışma ve oturum izni almak için resmi makamlar tarafından zorunlu olarak istenilen yabancı sağlık sigortalarının acenteler için son yıllarda yeni bir pazar ve önemli bir gelir kaynağı olduğunu dile getiren Gençal, “Bu ürünün hasar/prim dengesinin de çok iyi olması sigorta şirketleri açısından çok cezbedici olmuş ve ürünü satan şirket sayısı da artmıştı. Lakin zamanla bu hasar/prim dengesinin düşüklüğü şirketler açısından inanılmaz bir rekabeti getirmiş ve ilk çıktığı zamanlara göre ürün primleri mantıklı olmayacak şekilde çok düşük seviyelere gelmişti. Bu da öncelikle acentelerin komisyon gelirlerini çok azaltmıştı. Zaman içinde bu ürünün satışında özellikle yabancıların yoğun olduğu ve yabancı şube kurumlarının bulunduğu semtlerde yetkisi olmayan veya yetkisi olan bazı kurum ve kişilerin sahte poliçeler ürettiği, kimi zaman ürettikleri poliçeyi müşteriye verdikten sonra akabinde iptal ettikleri bilgileri gelmeye başladı. Bu durum hem ürünü alan yabancı misafir müşterilerimiz açısından hem de sigorta sektörüne ve uygulayıcılarına olan güven açısından kabul edilebilir olmayıp farklı riskler içermektedir. Emniyet kurumlarını ve diğer kamu yöneticilerini konu ile ilgili bilgilendirmek isteriz. Beraberinde kanunlara aykırı bu işleri yapan kişi ve kurumlar ile mücadele edeceğimizi bildiririz. Dürüst çalışan acente meslektaşlarımızı da bu tür durumları öğrendiklerinde bilgi ve belge anlamında İcra Komitesine ve ilgili birimlere bilgi vermesini hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

‘SDDK KONUSUNDA HASSASİYETLE ÇALIŞIYORUZ’

İcra Komitesinin yaptığı çalışmalardan da bahseden Gençal şunları söyledi: 

“* Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan teyit aldığımız SDDK konusunu değerlendirdik. TOBB SAİK yönetimi olarak SDDK konusunda hassasiyetle çalışma ve görüşmeler gerçekleştiriyoruz. 

* Usulsüz ve kanunlara aykırı çalışmalarda bulunan birçok kişi ve kurum hakkında da farklı cezaların verilmesine karar verdik.

* 9 Mayıs’ta Hacettepe Üniversitesi Risk ve Aktüerya Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Aktüerya Günleri’ etkinliğine davet üzerine katıldık. Etkinlikte TOBB SAİK Başkanımız Levent Korkut yaptığı konuşmada öğrencilere ve katılımcılara sigorta sektörü ve sigorta acenteliği ilgili olarak kırk üç yıllık sektörel deneyimlerini, sektörün dünü, bugünü ve yarınına dair bilgi ve görüşlerini paylaştı.

* 15 Mayıs’ta TSB’nin düzenlediği Sigorta Haftası konulu toplantıya katıldık. TSB İletişim Komitesinin planladığı çalışmalar hakkında bilgi alıp görüş ve düşüncelerimizi aktardık.

* 22 Mayıs’ta DASK Kurumu yöneticileri ile TOBB SAİK Yedek Üyesi ve Sektör Meclisi üyesi iki meslektaşımız 2020 yılında uygulanmasına başlanacak olan yeni DASK tarife ve sistemine dair karşılıklı bir görüşme gerçekleştirdi.

* 23 Mayıs’ta İTO Sigorta Meslek Komitesi tarafından düzenlenen zümre toplantısına katıldık.

* 24 Mayıs’ta Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde ve Malatya Sigorta Meslek Komitesi tarafından düzenlenen ‘Bölge Acenteleri Buluşma’ toplantısına katıldık. 

* Bu yıl 27 Mayıs-2 Haziran tarihlerine denk gelen Sigorta Haftası’nın ilk etkinliği olarak 26 Mayıs’ta sigorta sektörünün basın kuruluşları yöneticileri ile düzenlediğimiz iftar yemeğinde bir araya geldik. 

* TOBB SAİK Yönetimine ait web (www.tobbsaik.org.tr), Facebook (https://facebook.com/saik.tobb), Twitter (https://twitter.com/SaikTobb) ve Instagram sayfalarını (https://www.instagram.com/tobbsaik/) yayına aldık.

* Sigorta Haftası kapsamında 28 Mayıs’ta TSEV tarafından düzenlenen “Sigorta Kadrajımda” konulu fotoğraf yarışması sergisinin açılış ve ödül törenine katıldık.

* Yine 28 Mayıs tarihinde TSB tarafından Sigorta Haftası kapsamında düzenlenen ve TOBB SAİK Yönetimin davetli olduğu ‘Sigorta ve Emeklilik Konferansı’na katıldık. 

* Sigorta Haftası kapsamında birçok farklı ilimizde ticaret odaları ile işbirliği ve o illerdeki sigorta sektör meclisi üyeleri, il delegeleri ve sigorta meslek komitelerinin katkıları ile özellikle acentelerin önemine değinilen farklı mesajlar içeren billboard, afiş ve benzer çalışmalar gerçekleştirildi.

* TOBB SAİK yönetimi olarak davet üzerine BATSO (Balıkesir Ticaret ve Sanayi Odası) ev sahipliğinde ve sigorta meslek komitesi tarafından düzenlenen bölge acenteleri toplantısına katıldık. Toplantıya Balıkesir ili dışında çevre iller olan Çanakkale, Bursa, Manisa, Kütahya ve Eskişehir’den de acenteler katıldılar.

* İlki 2019 yılı başında Paris’te gerçekleşen BIPAR (Avrupa Sigorta Aracıları Federasyonu) toplantısının ikincisi bu kez Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşti. Toplantıya ülkemiz aracılarını temsilen TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut katıldı. Avrupa sigorta sektörü ve aracıları açısından çok önemli olan bu toplantıya Türkiye dahil yirmi dört ayrı ülkeden yüzlerce delege ve temsilci katıldı.”

12 Temmuz 2019

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ